‘Türkiye’nin geleceğini çiftçiler inşa edecek’

Sürdürülebilir üretim konusuna önem veren İGSAŞ, bu konuyu sahiplenerek birçok sosyal sorumluluk çalışmalarına imza attı. “Toprağın İzinde” projesiyle çiftçileri en temel bilgilerle donatarak toprağını tanıması sağlanırken, “Önder Çiftçi Toprak Analizi Projesi” ile tarımın sürdürülebilir geleceğine katkı sağlamak adına önemli çalışmalar gerçekleştirildi. Öte yandan 5 yılı aşkın bir süredir yürütülen “Toprağıma Minnettarım” adlı sosyal sorumluluk projesi kapsamında çiftçiler için su ve toprak analizi yaparak doğru gübreleme konusunda eğitimlere devam ediliyor. Bu eğitim ve analizler sayesinde çiftçilerin su, elektrik, mazot, gübre ve işçilik maliyetleri düştüğü gibi birim başına aldıkları verim de artış yaşandığı gözlemleniyor.

Maksimum verim

İGSAŞ Genel Müdürü İlkay Ünal, “İGSAŞ olarak yarım asırdan fazla süredir Türk çiftçisinin yanındayız. Çiftçilerimizin kadim bilgisini bilimsel çalışmalarla ve gelişen teknolojiler desteklemek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. En büyük gayemiz daha az girdi ile maksimum verim elde edebilmek. Geliştirdiğimiz ödüllü mobil uygulamamız ile tarımın dijitalleşmesini sağlayarak çiftçilere yeni bir bakış açısı kazandırıyoruz. Uygulamamız sayesinde tarlaları interaktif harita üzerinde pinleyerek kaydetmekten, bitki gelişim verilerini görsel olarak izlemeye kadar birçok olanak sağlıyoruz. Anlık hava durumu ve su stresi gibi önemli bilgileri takip ederek, tarım faaliyetlerini daha verimli bir şekilde planlamaya olanağı sunuyoruz. Geleneksel tarım faaliyetlerinin yüksek teknoloji katkısı ile dijitalleşerek minimum maliyet ve maksimum faydaya evrilmesi, daha az iş gücü ile kısa zamanda çok daha fazla verim sağlanmasını amaçlıyoruz” dedi. Ünal şöyle devam etti:

“Ülkemiz tarımsal çeşitlilik yönünden oldukça zengin. Fakat tarım sektöründe var olan potansiyelimizi tam olarak kullanamıyoruz. İGSAŞ olarak, üreticimizin üretimden kopmadan faaliyetlerine kesintisiz devam edebilmesi için, onların derdine derman olmaya, üzerimize düşen görevi yerine getirmeye gayret ediyoruz. Sağlıklı ve güvenli gıda temininde her türlü zorluğa rağmen alın terini dökerek tarladan soframıza en güzel ürünü gönderen kıymetli çiftçilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü kutluyor saygılarımızı sunuyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x