Eğitimcilerin, velilerin, öğrencilerin konuşulmayan gündemi: Seviye karmaşası

Resmi Gazete’de 15 Mart’ta yayınlanan karara göre YÖK Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Buna göre lise eğitimlerini Türkiye’de tamamlayan ancak yurtdışında lisans eğitimi görmek isteyen öğrencilerin YKS sınavına girmesi zorunlu olacak.

Öğrencilerin Türkiye’de başarı sıralaması şartı aranan programlara (Tıp, Mühendislik, Hukuk, Eczacılık, Diş Hekimliği, Mimarlık, Öğretmenlik) yurtdışındaki üniversitelerden mezun olduklarında yapacakları denklik başvurularında, YKS şartı aranacak. Yapılan değişikliğe göre öğrenciler, yurtdışındaki üniversitelere kaydoldukları yıl ayrıca YKS sınavına da girmeleri ve ilgili bölümün asgari başarı sıralamasını sağlamaları denklik koşullarından biri olacak.

Bu tarihten sonra kayıt yaptıranlar açısından geçerli olmak üzere, ortaöğrenimini hangi ülkede tamamladığına bakılmaksızın tıp doktorluğu, diş hekimliği, eczacılık ve hukuk programlarından yapılan denklik başvuruları, eğer adayın mezun olduğu yükseköğretim kurumu, öğrenime başlanılan yıl YÖK tarafından kabul edilen sıralama kuruluşlarının yaptığı dünya üniversite sıralamalarının en az ikisinde, ilk binde yer alan bir yükseköğretim kurumu değilse adayın denklik başvurusu reddedilecek.

VELİLER ENDİŞELİ

Bu kararın ardından veliler endişeli. LGS’de yüzde 0.01 ile yüzde 3.0 arasındaki dilime girmeyi başararak özel okullarda ve IB (Uluslararası Bakalorya)programında yabancı dilde eğitim alan öğrenciler ise ne yapacaklarını bilmiyor. Çocuklarının yabancı dilde 4 yıllık ağır bir müfredatla eğitim gördüklerini ifade eden veliler, gençlerin ayrıca yurtdışındaki üniversitelerin talep ettiği akademik ve dil sınavına hazırlandıklarını ve bazı öğrencilerin kabul mektubu aldıklarını paylaştılar. Veliler, YKS sınavına başvuruların kapandıktan 1 hafta sonra alınan bu kararın uygulanmamasını istiyorlar.

Zeynep Çakır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x